Honeywell Sensing and Productivity Solutions CSLW6B40M
CSLW6B40M picture photo
Mfg. Part Number
CSLW6B40M
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 40MA AC/DC
Datasheet Download
CSLW6B40M.pdf
Availability of CSLW6B40M
QUANTITY
CSLW6B40M Order Process
Ship out your order
Specifications of CSLW6B40M
Internal Part NumberEIS-CSLW6B40M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCSLW
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing40mA
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity25.5V/A
Frequency-
Linearity-
Accuracy-
Voltage - Supply4.5 V ~ 10.5 V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)9mA
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSLW6B40M
Related LinksCSLW, CSLW6B40M Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
CSLW6B40M Details Description
Related parts for CSLW6B40M
CONN HEADER 5POS STR .100 15GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC P600 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 300W 20A datasheet.pdf
RES 158 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
ASSY RECT 90A 500V SFAST REC datasheet.pdf