Luminus Devices Inc. CSM-360-W65S-D22-GV100
CSM-360-W65S-D22-GV100 picture photo
Mfg. Part Number
CSM-360-W65S-D22-GV100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
CSM-360-W65S-D22-GV100.pdf
Availability of CSM-360-W65S-D22-GV100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSM-360-W65S-D22-GV100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSM-360-W65S-D22-GV100
Internal Part NumberEIS-CSM-360-W65S-D22-GV100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLCSM-360-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package8
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCSM-360
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test3300 lm (3000 lm ~ 3600 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13.14V
Lumens/Watt @ Current - Test80 lm/W
Current - Max6.3A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension36.00mm L x 51.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)16.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSM-360-W65S-D22-GV100
Related LinksCSM-360-W65, CSM-360-W65S-D22-GV100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CSM-360-W65S-D22-GV100 Details Description
Related parts for CSM-360-W65S-D22-GV100
BRACKET EXTERNAL MOUNT DARK GRY datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.8A SOT23-3 datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8 BK 48" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 535MA 1.32 OHM datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 3A 115/250VAC datasheet.pdf