Stackpole Electronics Inc. CSNL1206FT25L0
CSNL1206FT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSNL1206FT25L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
CSNL1206FT25L0.pdf
Availability of CSNL1206FT25L0
QUANTITY
CSNL1206FT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSNL1206FT25L0
Internal Part NumberEIS-CSNL1206FT25L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductMetal Element Surface Mount Chip Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSNL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSNL1206FT25L0
Related LinksCSNL120, CSNL1206FT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSNL1206FT25L0 Details Description
Related parts for CSNL1206FT25L0
CONV DC/DC 6W DUAL 5V +-12V PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM TUBULAR 1/0AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 12A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF 868MHZ UART datasheet.pdf