Stackpole Electronics Inc. CSNL1206FT50L0
CSNL1206FT50L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSNL1206FT50L0
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
CSNL1206FT50L0.pdf
Availability of CSNL1206FT50L0
QUANTITY
CSNL1206FT50L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSNL1206FT50L0
Internal Part NumberEIS-CSNL1206FT50L0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSNL1206FT50L0
Related LinksCSNL120, CSNL1206FT50L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSNL1206FT50L0 Details Description
Related parts for CSNL1206FT50L0
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 1506 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4MSPS SAR 48-VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62622 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf