Stackpole Electronics Inc. CSR0603FK25L0
CSR0603FK25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0603FK25L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
CSR0603FK25L0.pdf
Availability of CSR0603FK25L0
QUANTITY
CSR0603FK25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0603FK25L0
Internal Part NumberEIS-CSR0603FK25L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0603FK25L0
Related LinksCSR060, CSR0603FK25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0603FK25L0 Details Description
Related parts for CSR0603FK25L0
DC-DC CONVERTERS 15V 20W 1.33A datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-R/A SOCKET 3.0M datasheet.pdf
CBL USB MNI B RCPT-MNI A PLUG 1M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MTE RCPT HSG,SGL ROW,MOD LATCH datasheet.pdf
4PVH 10I 2W W/O COVER WB datasheet.pdf