Stackpole Electronics Inc. CSR0603FT25L0
CSR0603FT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0603FT25L0
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
CSR0603FT25L0.pdf
Availability of CSR0603FT25L0
QUANTITY
CSR0603FT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0603FT25L0
Internal Part NumberEIS-CSR0603FT25L0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0603FT25L0
Related LinksCSR060, CSR0603FT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0603FT25L0 Details Description
Related parts for CSR0603FT25L0
CONN HDR BRKWAY 10POS VERT 15AU datasheet.pdf
FUSE PTC 0.50A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf