Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR300
CSR0805FKR300 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR300.pdf
Availability of CSR0805FKR300
QUANTITY
CSR0805FKR300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR300
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR300
Related LinksCSR080, CSR0805FKR300 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR300 Details Description
Related parts for CSR0805FKR300
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER DB25 PLUG TO 2MM PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.33UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf