Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR750
CSR0805FKR750 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR750
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR750.pdf
Availability of CSR0805FKR750
QUANTITY
CSR0805FKR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR750
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR750
Related LinksCSR080, CSR0805FKR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR750 Details Description
Related parts for CSR0805FKR750
AC/DC CONVERTER 24V 110W datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 37MA 120 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf