Riedon CSR1206-0R007F1
CSR1206-0R007F1 picture photo
Mfg. Part Number
CSR1206-0R007F1
Brief Description
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
CSR1206-0R007F1.pdf
Availability of CSR1206-0R007F1
QUANTITY
CSR1206-0R007F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR1206-0R007F1
Internal Part NumberEIS-CSR1206-0R007F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.007
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR1206-0R007F1
Related LinksCSR1206, CSR1206-0R007F1 Datasheet, Riedon Distributor
CSR1206-0R007F1 Details Description
Related parts for CSR1206-0R007F1
COVER DUCT PVC BLACK 3"X 6' datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 48MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 140K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
FUSE 15AMP 1500V DC SOLAR FERRUL datasheet.pdf