Stackpole Electronics Inc. CSR1206FTR220
CSR1206FTR220 picture photo
Mfg. Part Number
CSR1206FTR220
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CSR1206FTR220.pdf
Availability of CSR1206FTR220
QUANTITY
CSR1206FTR220 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR1206FTR220
Internal Part NumberEIS-CSR1206FTR220
Standard Package5,000
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR1206FTR220
Related LinksCSR120, CSR1206FTR220 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR1206FTR220 Details Description
Related parts for CSR1206FTR220
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATA MUX 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 185MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
22WAY HYBRID .040/2.8 PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf