KEMET CSR21F476KM
CSR21F476KM picture photo
Mfg. Part Number
CSR21F476KM
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
CSR21F476KM.pdf
Availability of CSR21F476KM
QUANTITY
CSR21F476KM Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR21F476KM
Internal Part NumberEIS-CSR21F476KM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTray
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.922" L (8.92mm x 23.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR21F476KM
Related LinksCSR21, CSR21F476KM Datasheet, KEMET Distributor
CSR21F476KM Details Description
Related parts for CSR21F476KM
RES SMD 0.047 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015R/X 6" datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR MICRO 2UA BLK datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 8 SILVER datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER BLUETOOTH datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 180NH 65A SMT datasheet.pdf