Riedon CSR25120R04F
CSR25120R04F picture photo
Mfg. Part Number
CSR25120R04F
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CSR25120R04F.pdf
Availability of CSR25120R04F
QUANTITY
CSR25120R04F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR25120R04F
Internal Part NumberEIS-CSR25120R04F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR25120R04F
Related LinksCSR251, CSR25120R04F Datasheet, Riedon Distributor
CSR25120R04F Details Description
Related parts for CSR25120R04F
CONN PIN HOOD EXT 41POS PANEL MT datasheet.pdf
SIDAC MC 4CH 320/640V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QD CONN W/5 M SUB CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf