Riedon CSR2512C0R0005F
CSR2512C0R0005F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R0005F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R0005F.pdf
Availability of CSR2512C0R0005F
QUANTITY
CSR2512C0R0005F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R0005F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R0005F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0005
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R0005F
Related LinksCSR2512, CSR2512C0R0005F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R0005F Details Description
Related parts for CSR2512C0R0005F
PHOTOINTERRUPTER SLOT 4.2MM PCB datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
MINI BANANA JACK W/TURRET datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MT THR PIN RA datasheet.pdf