Riedon CSR2512C0R001F
CSR2512C0R001F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R001F
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R001F.pdf
Availability of CSR2512C0R001F
QUANTITY
CSR2512C0R001F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R001F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R001F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R001F
Related LinksCSR2512, CSR2512C0R001F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R001F Details Description
Related parts for CSR2512C0R001F
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 240V datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC DOOR MODULE DRIVER 64TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 120 CLBs, 4000 Gates, 83MHz, 120-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf