Riedon CSR2512C0R001F
CSR2512C0R001F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R001F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R001F.pdf
Availability of CSR2512C0R001F
QUANTITY
CSR2512C0R001F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R001F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R001F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R001F
Related LinksCSR2512, CSR2512C0R001F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R001F Details Description
Related parts for CSR2512C0R001F
FERRULE WIRE ORANGE 20AWG 500PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PQFP datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 48VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SC-82AB datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf