Riedon CSR2512C0R002F
CSR2512C0R002F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R002F
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R002F.pdf
Availability of CSR2512C0R002F
QUANTITY
CSR2512C0R002F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R002F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R002F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra Low Ohm Current Sense Chip Resistor
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R002F
Related LinksCSR2512, CSR2512C0R002F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R002F Details Description
Related parts for CSR2512C0R002F
CABLE MNT ADH FOAM GRAY .25" datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 700VDC DRAWING T3 datasheet.pdf