Stackpole Electronics Inc. CSR2512FK15L0
CSR2512FK15L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512FK15L0
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSR2512FK15L0.pdf
Availability of CSR2512FK15L0
QUANTITY
CSR2512FK15L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512FK15L0
Internal Part NumberEIS-CSR2512FK15L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512FK15L0
Related LinksCSR251, CSR2512FK15L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR2512FK15L0 Details Description
Related parts for CSR2512FK15L0
CONN HEADER FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.43" CC datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.2VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
FLAT PATCH CABLE RJ45 BLUE 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" RBW NI datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf