Stackpole Electronics Inc. CSRF2512FT12L0
CSRF2512FT12L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRF2512FT12L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSRF2512FT12L0.pdf
Availability of CSRF2512FT12L0
QUANTITY
CSRF2512FT12L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRF2512FT12L0
Internal Part NumberEIS-CSRF2512FT12L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRF2512FT12L0
Related LinksCSRF251, CSRF2512FT12L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRF2512FT12L0 Details Description
Related parts for CSRF2512FT12L0
IC REG LDO 3.3V 1.25A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 35POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PH.MODULE 33KHZ S.VIEW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf