Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FT15L0
CSRN2010FT15L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FT15L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FT15L0.pdf
Availability of CSRN2010FT15L0
QUANTITY
CSRN2010FT15L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FT15L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FT15L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FT15L0
Related LinksCSRN201, CSRN2010FT15L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FT15L0 Details Description
Related parts for CSRN2010FT15L0
CONN RECEPT 11-8POS FREE-HANGING datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC PHY/LINK LAYER CTRLR 196-BGA datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
YOKE P 11 X 7 datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 2A AXIAL datasheet.pdf