Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FTR180
CSRN2010FTR180 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FTR180
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FTR180.pdf
Availability of CSRN2010FTR180
QUANTITY
CSRN2010FTR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FTR180
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FTR180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FTR180
Related LinksCSRN201, CSRN2010FTR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FTR180 Details Description
Related parts for CSRN2010FTR180
RES 22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf