Stackpole Electronics Inc. CSRN2010JKR200
CSRN2010JKR200 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010JKR200
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010JKR200.pdf
Availability of CSRN2010JKR200
QUANTITY
CSRN2010JKR200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010JKR200
Internal Part NumberEIS-CSRN2010JKR200
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010JKR200
Related LinksCSRN201, CSRN2010JKR200 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010JKR200 Details Description
Related parts for CSRN2010JKR200
REG 3.3V-9V 1.67A SIP HORZ datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf