Stackpole Electronics Inc. CSRN2010JTR820
CSRN2010JTR820 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010JTR820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010JTR820.pdf
Availability of CSRN2010JTR820
QUANTITY
CSRN2010JTR820 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010JTR820
Internal Part NumberEIS-CSRN2010JTR820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010JTR820
Related LinksCSRN201, CSRN2010JTR820 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010JTR820 Details Description
Related parts for CSRN2010JTR820
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO AB 8LLP datasheet.pdf
FUSE 3/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP datasheet.pdf