Stackpole Electronics Inc. CSRN2512FK68L0
CSRN2512FK68L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2512FK68L0
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSRN2512FK68L0.pdf
Availability of CSRN2512FK68L0
QUANTITY
CSRN2512FK68L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2512FK68L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2512FK68L0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2512FK68L0
Related LinksCSRN251, CSRN2512FK68L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2512FK68L0 Details Description
Related parts for CSRN2512FK68L0
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
OPTICAL LIGHT PIPE PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf