Stackpole Electronics Inc. CSRN2512FK68L0
CSRN2512FK68L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2512FK68L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSRN2512FK68L0.pdf
Availability of CSRN2512FK68L0
QUANTITY
CSRN2512FK68L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2512FK68L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2512FK68L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2512FK68L0
Related LinksCSRN251, CSRN2512FK68L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2512FK68L0 Details Description
Related parts for CSRN2512FK68L0
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
INSERT MALE 40POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf