TDK-Lambda Americas, Inc. CSS150-36
CSS150-36 picture photo
Mfg. Part Number
CSS150-36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Datasheet Download
CSS150-36.pdf
Availability of CSS150-36
QUANTITY
CSS150-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS150-36
Internal Part NumberEIS-CSS150-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCSS150.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCSS150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.8A
Power (Watts)100W (150W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W (150W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS150-36
Related LinksCSS1, CSS150-36 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CSS150-36 Details Description
Related parts for CSS150-36
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LOAD SW PROGR 6-DFN datasheet.pdf
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 13.2A 7 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 100MA 13.2 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
22AWG 20P 300V FOIL MPPE datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf