Stackpole Electronics Inc. CSS2728FT10L0
CSS2728FT10L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSS2728FT10L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 2728
Datasheet Download
CSS2728FT10L0.pdf
Availability of CSS2728FT10L0
QUANTITY
CSS2728FT10L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS2728FT10L0
Internal Part NumberEIS-CSS2728FT10L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCSS and CSSH Current Sense Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseWide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package2728
Size / Dimension0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height0.049" (1.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS2728FT10L0
Related LinksCSS272, CSS2728FT10L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSS2728FT10L0 Details Description
Related parts for CSS2728FT10L0
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 13 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IND COM MODE ARRAY 100 OHM 8LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 19POS datasheet.pdf
ANT MIMO INTERNAL DUAL 802.11N datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf