TDK-Lambda Americas, Inc. CSS50048
CSS50048 picture photo
Mfg. Part Number
CSS50048
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Datasheet Download
CSS50048.pdf
Availability of CSS50048
QUANTITY
CSS50048 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS50048
Internal Part NumberEIS-CSS50048
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCSS500.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCSS500
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)360W (500W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max360W (500W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS50048
Related LinksCSS5, CSS50048 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CSS50048 Details Description
Related parts for CSS50048
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSD 8GB SCSI datasheet.pdf
I-TRAC RA POWER HEADER 2BLADES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf