Luminus Devices Inc. CST-90-W40S-C13-GM500
CST-90-W40S-C13-GM500 picture photo
Mfg. Part Number
CST-90-W40S-C13-GM500
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 700LM
Datasheet Download
CST-90-W40S-C13-GM500.pdf
Availability of CST-90-W40S-C13-GM500
QUANTITY
CST-90-W40S-C13-GM500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CST-90-W40S-C13-GM500
Internal Part NumberEIS-CST-90-W40S-C13-GM500
PCN Obsolescence/ EOLCST-90-W Devices 06/Dec/2013
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test775 lm (700 lm ~ 850 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test76 lm/W
Current - Max13.5A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle95°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CST-90-W40S-C13-GM500
Related LinksCST-90-W40, CST-90-W40S-C13-GM500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CST-90-W40S-C13-GM500 Details Description
Related parts for CST-90-W40S-C13-GM500
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SCSI.085"MALE RA SLDR 50POS datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 21UF 250V QC TERM datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY FAST HP 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf