Bourns Inc. CST0612-FC-R002E
CST0612-FC-R002E picture photo
Mfg. Part Number
CST0612-FC-R002E
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
CST0612-FC-R002E.pdf
Availability of CST0612-FC-R002E
QUANTITY
CST0612-FC-R002E Order Process
Ship out your order
Specifications of CST0612-FC-R002E
Internal Part NumberEIS-CST0612-FC-R002E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCST
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / CaseNonstandard SMD
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.120" L x 0.065" W (3.05mm x 1.65mm)
Height0.033" (0.85mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CST0612-FC-R002E
Related LinksCST0612-, CST0612-FC-R002E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CST0612-FC-R002E Details Description
Related parts for CST0612-FC-R002E
CONN HEADER 20POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf