Murata Electronics North America CSTCE12M0G55-R0
CSTCE12M0G55-R0 picture photo
Mfg. Part Number
CSTCE12M0G55-R0
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 12.0MHZ SMD
Datasheet Download
CSTCE12M0G55-R0.pdf
Availability of CSTCE12M0G55-R0
QUANTITY
CSTCE12M0G55-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSTCE12M0G55-R0
Internal Part NumberEIS-CSTCE12M0G55-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCERALOCK® CSTCE
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency12MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance30 Ohm
Capacitance33pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSTCE12M0G55-R0
Related LinksCSTCE12, CSTCE12M0G55-R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
CSTCE12M0G55-R0 Details Description
Related parts for CSTCE12M0G55-R0
WORKSTAT KIT BROWN TABLE/FLOOR datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VCXO HI PERF 8-SOIC datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 300MHZ 2CH 2GS/S datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS W/LIN 32SOIC datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf