Murata Electronics North America CSTCE12M0G55Z-R0
CSTCE12M0G55Z-R0 picture photo
Mfg. Part Number
CSTCE12M0G55Z-R0
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 12.0MHZ SMD
Datasheet Download
CSTCE12M0G55Z-R0.pdf
Availability of CSTCE12M0G55Z-R0
QUANTITY
CSTCE12M0G55Z-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSTCE12M0G55Z-R0
Internal Part NumberEIS-CSTCE12M0G55Z-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCERALOCK® CSTCE
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency12MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance30 Ohm
Capacitance33pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSTCE12M0G55Z-R0
Related LinksCSTCE12M, CSTCE12M0G55Z-R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
CSTCE12M0G55Z-R0 Details Description
Related parts for CSTCE12M0G55Z-R0
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16DIP datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf