| Internal Part Number | EIS-CSTLS16M0X51-A0 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Resonators | |
| Series | CERALOCK® CSTLS | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Frequency | 16MHz | |
| Type | Ceramic | |
| Features | Built in Capacitor | |
| Frequency Stability | ±0.2% | |
| Frequency Tolerance | ±5% | |
| Impedance | 50 Ohm | |
| Capacitance | 5pF | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height | 0.276" (7.00mm) | |