Vishay/BCcomponents CT-94P-200
CT-94P-200 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94P-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94P-200.pdf
Availability of CT-94P-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94P-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94P-200
Internal Part NumberEIS-CT-94P-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" L x 0.189" W x 0.189" H (9.60mm x 4.80mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94P-200
Related LinksCT-94, CT-94P-200 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94P-200 Details Description
Related parts for CT-94P-200
ANTENNA 2.45GHZ 1/4 WAVE RP/SMA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.3PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 16V 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf