Vishay/BCcomponents CT-94P-203
CT-94P-203 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94P-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94P-203.pdf
Availability of CT-94P-203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94P-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94P-203
Internal Part NumberEIS-CT-94P-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" L x 0.189" W x 0.189" H (9.60mm x 4.80mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94P-203
Related LinksCT-94, CT-94P-203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94P-203 Details Description
Related parts for CT-94P-203
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6CONT DIN SLD PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
8M EXTENSION CABLE, STD. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 545MA 150 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf