Vishay/BCcomponents CT-94P-203
CT-94P-203 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94P-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94P-203.pdf
Availability of CT-94P-203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94P-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94P-203
Internal Part NumberEIS-CT-94P-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" L x 0.189" W x 0.189" H (9.60mm x 4.80mm x 4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94P-203
Related LinksCT-94, CT-94P-203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94P-203 Details Description
Related parts for CT-94P-203
FIXED IND 8.2UH 1.6A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 500A 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TAB datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 4KV C0J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf