Vishay/BCcomponents CT-94X-102
CT-94X-102 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94X-102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94X-102.pdf
Availability of CT-94X-102
QUANTITY
CT-94X-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94X-102
Internal Part NumberEIS-CT-94X-102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.189" Face x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94X-102
Related LinksCT-94, CT-94X-102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94X-102 Details Description
Related parts for CT-94X-102
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 12TQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 36POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 777K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CNTRLR BUCK PWM 36-QFN datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf