Vishay/BCcomponents CT-94Z-501
CT-94Z-501 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94Z-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94Z-501.pdf
Availability of CT-94Z-501
QUANTITY
CT-94Z-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94Z-501
Internal Part NumberEIS-CT-94Z-501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.189" Face x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94Z-501
Related LinksCT-94, CT-94Z-501 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94Z-501 Details Description
Related parts for CT-94Z-501
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-12V +/-1.80A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf