B&K Precision CT2060-100-2
CT2060-100-2 picture photo
Mfg. Part Number
CT2060-100-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM P-P PVC .75 100CM RED
Datasheet Download
CT2060-100-2.pdf
Availability of CT2060-100-2
QUANTITY
CT2060-100-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2060-100-2
Internal Part NumberEIS-CT2060-100-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single
2nd ConnectorBanana Plug, Single
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2060-100-2
Related LinksCT2060, CT2060-100-2 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2060-100-2 Details Description
Related parts for CT2060-100-2
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 20POS .100" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.1A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 1DIGIT ORN CC SMD datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf