Copal Electronics CT20EX102
CT20EX102 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EX102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EX102.pdf
Availability of CT20EX102
QUANTITY
CT20EX102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EX102
Internal Part NumberEIS-CT20EX102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EX102
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EX102
Related LinksCT20, CT20EX102 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EX102 Details Description
Related parts for CT20EX102
DC/DC CONVERTER 9V 45W datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16H/AE16M/X datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 212V 40KA BLADE ENCASED datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE YLW DUAL BLK datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf