Copal Electronics CT20EX205
CT20EX205 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EX205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EX205.pdf
Availability of CT20EX205
QUANTITY
CT20EX205 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EX205
Internal Part NumberEIS-CT20EX205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EX205
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EX205
Related LinksCT20, CT20EX205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EX205 Details Description
Related parts for CT20EX205
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 120MA 4-SSOP T/R datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.62V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 4A TO-126ML datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf