Copal Electronics CT20EX504
CT20EX504 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EX504
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EX504.pdf
Availability of CT20EX504
QUANTITY
CT20EX504 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EX504
Internal Part NumberEIS-CT20EX504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EX504
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EX504
Related LinksCT20, CT20EX504 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EX504 Details Description
Related parts for CT20EX504
SW TOP PLUNGER SPDT ENCLSD 125V datasheet.pdf
CABLE ASSY SM MTRJ - LC DUP 3M datasheet.pdf
RES 220 OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TONE PROBE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ MULTIPROTO 62WLCSP datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf