Vishay/BCcomponents CT20P202
CT20P202 picture photo
Mfg. Part Number
CT20P202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20P202.pdf
Availability of CT20P202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT20P202 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20P202
Internal Part NumberEIS-CT20P202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20P202
Related LinksCT20, CT20P202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT20P202 Details Description
Related parts for CT20P202
TEXT ROBOTICS datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
UNINSUL ALLIGATOR CLIP 1=BAGOF10 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
REL AC/DC VOLT SENS 24VAC/DC DIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 485 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf