B&K Precision CT2131-100-2
CT2131-100-2 picture photo
Mfg. Part Number
CT2131-100-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LD 4MM STK P-P SILC .75 100CM RD
Datasheet Download
CT2131-100-2.pdf
Availability of CT2131-100-2
QUANTITY
CT2131-100-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2131-100-2
Internal Part NumberEIS-CT2131-100-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Stackable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Stackable
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodFront Stacking (Both Connectors)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2131-100-2
Related LinksCT2131, CT2131-100-2 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2131-100-2 Details Description
Related parts for CT2131-100-2
DIODE SCHOTTKY 100V 3.3A C16 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC AFE POLYPHASE MULTI 28TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD 120V WALL SCONCE 4W 450LM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf