B&K Precision CT2131-50-2
CT2131-50-2 picture photo
Mfg. Part Number
CT2131-50-2
Brief Description
LD 4MM STK P-P SILIC .75 50CM RD
Datasheet Download
CT2131-50-2.pdf
Availability of CT2131-50-2
QUANTITY
CT2131-50-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2131-50-2
Internal Part NumberEIS-CT2131-50-2
Cable Length19.7" (500.00mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodFront Stacking (Both Connectors)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2131-50-2
Related LinksCT213, CT2131-50-2 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2131-50-2 Details Description
Related parts for CT2131-50-2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LAMP STANDARD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 50MA RADIAL datasheet.pdf