B&K Precision CT2176-10-4
CT2176-10-4 picture photo
Mfg. Part Number
CT2176-10-4
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA SHTH PRAP SILIC
Datasheet Download
CT2176-10-4.pdf
Availability of CT2176-10-4
QUANTITY
CT2176-10-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2176-10-4
Internal Part NumberEIS-CT2176-10-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Cable Length4.0" (101.60mm)
Contents1 Lead, Yellow
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V, 1000V
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V, CAT IV 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2176-10-4
Related LinksCT217, CT2176-10-4 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2176-10-4 Details Description
Related parts for CT2176-10-4
CONN HEADER 2 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH NAV SCROLL 4-WAY SELECT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 880MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf