B&K Precision CT2307-100-0
CT2307-100-0 picture photo
Mfg. Part Number
CT2307-100-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
2MM PROBESHTH P SILIC 0.75 100CM
Datasheet Download
CT2307-100-0.pdf
Availability of CT2307-100-0
QUANTITY
CT2307-100-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2307-100-0
Internal Part NumberEIS-CT2307-100-0
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypeDMM Test Leads
ConfigurationBanana to Test Probe
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
2nd ConnectorTest Probe
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2307-100-0
Related LinksCT2307, CT2307-100-0 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2307-100-0 Details Description
Related parts for CT2307-100-0
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.86A SOT-563 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf