B&K Precision CT2440-100-9
CT2440-100-9 picture photo
Mfg. Part Number
CT2440-100-9
Manufacturer
Product Category
Test Leads - BNC Interface
Brief Description
INS BNCM CABLE MINCLP 75OHM 100C
Datasheet Download
CT2440-100-9.pdf
Availability of CT2440-100-9
QUANTITY
CT2440-100-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2440-100-9
Internal Part NumberEIS-CT2440-100-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - BNC Interface
SeriesCal Test
ConfigurationBNC to Grabber, Hook
1st ConnectorBNC, Male Plug
2nd ConnectorMini Hook (2)
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Wire Gauge-
Cable Type-
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating3A
Temperature Range32°F ~ 122°F (0°C ~ 50°C)
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
ColorBlack Cable, White BNC, Black and Red Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2440-100-9
Related LinksCT2440, CT2440-100-9 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2440-100-9 Details Description
Related parts for CT2440-100-9
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 62A 8POWERFLAT datasheet.pdf