B&K Precision CT2521-25-4
CT2521-25-4 picture photo
Mfg. Part Number
CT2521-25-4
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA STKSHTH PP SILIC
Datasheet Download
CT2521-25-4.pdf
Availability of CT2521-25-4
QUANTITY
CT2521-25-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2521-25-4
Internal Part NumberEIS-CT2521-25-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Stackable, Sheathed
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Stackable, Sheathed
Cable Length9.8" (250.00mm)
Contents1 Lead, Yellow
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodFront Stacking (Both Connectors)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V, 1000V
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V, CAT IV 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2521-25-4
Related LinksCT252, CT2521-25-4 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2521-25-4 Details Description
Related parts for CT2521-25-4
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL ZD 2.5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf