B&K Precision CT2996-150-5
CT2996-150-5 picture photo
Mfg. Part Number
CT2996-150-5
Brief Description
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 15
Datasheet Download
CT2996-150-5.pdf
Availability of CT2996-150-5
QUANTITY
CT2996-150-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2996-150-5
Internal Part NumberEIS-CT2996-150-5
Cable Length59.1" (1500.00mm)
Contents1 Lead, Green
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2996-150-5
Related LinksCT2996, CT2996-150-5 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2996-150-5 Details Description
Related parts for CT2996-150-5
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.47A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
HDM MATING HALF TOOLING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE STD REC 200V 150A DO-8 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf