B&K Precision CT2996-200-5
CT2996-200-5 picture photo
Mfg. Part Number
CT2996-200-5
Brief Description
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 20
Datasheet Download
CT2996-200-5.pdf
Availability of CT2996-200-5
QUANTITY
CT2996-200-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2996-200-5
Internal Part NumberEIS-CT2996-200-5
Cable Length78.7" (2000.00mm)
Contents1 Lead, Green
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2996-200-5
Related LinksCT2996, CT2996-200-5 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2996-200-5 Details Description
Related parts for CT2996-200-5
INDUCT ARRAY 6 COIL 12.2UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
FUSE MOD 200A 700V STUD datasheet.pdf
HOLDER 8 C CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 18A TO220AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 250VAC AXIAL CAN datasheet.pdf
H48-6G SQUAREBOARD PAD W/ADH 0.3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf